Az Országos Statisztikai Hivatal (INS) adatai szerint Szatmár megyében 2019-ben összesen 2 093 házasságot kötöttek, megyénk városaiban 1023-at, vidéken pedig 1070-et. A frigyre lépő férfiak közül 1773-an első alkalommal mondták ki a boldogító igent, 299-en már másodszor járultak az anyakönyvezető elé, 18-an harmadjára is adtak egy lehetőséget a házasságnak, 2-en negyedjére is szerencsét próbáltak, és akadt a Szatmár megyei házasulandók között egy olyan leendő férj is, aki tavaly immár ötödjére találta meg „élete szerelmét”, akivel összekötné életét. A menyasszonyok közül senki sem büszkélkedhet ilyen teljesítménnyel, a hölgyek körében a rekordot az a két nő tartja, akiknek ujjára immár negyedik alkalommal húztak karikagyűrűt. Amit a Szatmár megyei frigyre lépőkről még tudni érdemes, hogy a férfiak átlagéletkora 2019-ban 32,8 év volt az első házasságkötés pillanatában, a nőké pedig 29,5.
Azonban az, hogy valaki hivatalosan is összekötötte életét szerelmével, nem feltétlenül jelenti azt, hogy a pár egészen addig együtt marad, míg „a halál el nem választ.” Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy a tavalyi évben 563 esetben döntöttek úgy a felek Szatmár megyében, hogy inkább külön utakon folytatják tovább életüket. Érdekes adat ezzel kapcsolatban, hogy sokkal inkább városon jellemző a kapcsolat ilyen jellegű megszakítása: a tavalyi évben regisztrált válások mintegy 57 százalékát a városi hivatalokban jegyezték be.
De hogy hány év után döntenek úgy az elhidegült felek hogy inkább hivatalosan is felbontják öröknek hitt szerelmük szerződését? Nos, a statisztikai adatok szerint a tavalyi év során 30 197 válást regisztráltak az országban, és ezek közel 26 százalékában (8038 eset) a felek már 20 vagy még annál is több éve voltak házasok. A válótársak 19 százaléka 10-14 évvel korábban mondta ki az immár nem túl boldog igent, kb. 13 százalékuk pedig 15-19 évig bírta a kapcsolatot. Érdekességképp eláruljuk azt is, hogy 2018-ban 695 olyan házasságot is regisztráltak az országban, mely még egy évig sem tartott.
Az Országos Statisztikai Hivatalnak köszönhetően emellett azt is tudjuk, hogy milyen okok vezettek odáig, hogy a házastársak inkább a válás mellett döntöttek, bár ezt megyére lebontva nem közlik. A válások két harmada a 202/2010-es törvénynek megfelelően, a felek közös megegyezésén alapszik (20404 eset), de a válóokok között gyakran bukkan fel a hűtlenség (730), a fizikai erőszak (430) és az alkoholizmus (471), illetve ezek együttes jelenléte (876) is. További 7286 alkalommal pedig olyan okok miatt bontották fel házasságukat a felek, melyek ezen kategóriák egyikébe se sorolhatók.